Glömt lösenord?

Välkommen till
NEP Sweden

NEP Sweden (f d Mediatec Broadcast Sweden) är en del av NEP Worldwide Network – världens ledande leverantör av lösningar för TV, media och eventproduktion – med teknik och tjänster för såväl Outside Broadcast, studioproduktioner som Host Broadcast.

Vi strävar alltid lite högre
I över 30 år har vi varit en uppskattad partner för branschens aktörer genom att ständigt förnya vår teknik, utveckla våra duktiga medarbetare och skapa de mest kreativa och kostnadseffektiva lösningarna.

När världens främsta rättighetsinnehavare, tv-bolag och produktionsbolag vill ha kvalitet på jobbet vänder de sig till NEP för att få de absolut bästa resurserna, medarbetarna och idéerna.

En självklar partner för branschen
NEP har långsiktiga avtal och partnerskap med många av Sveriges, Europas och världens största aktörer inom medieproduktion. Kraften i koncernen ligger i att vi alltid kan erbjuda den modernaste och effektivaste tekniken och resurserna. Men innovativa, pålitliga och flexibla tekniska lösningar i all ära, resultatet hänger på våra erfarna och skickliga medarbetare. Det är kombinationen av teknik och kunnande som gör NEP till den självklara tekniska produktionspartnern när det ska bli bäst resultat.

Tjänster och
resurser

<

På plats

I branschens största flotta av OB-bussar, innehållande den bästa tekniken och hanterad av de skickligaste människorna, åker vi vart som helst för att serva dig med professionell produktion. NEP Sweden står till din tjänst i Sverige, Norden och Europa. Och med NEP Worldwide Network i ryggen kan vi även hjälpa dig med produktionslösningar över hela världen.

>

Projekt

Om NEP
GLADA ÄNKAN LIVE
Läs merStäng +
GLADA ÄNKAN LIVE
Glada änkan live på kungliga operan

Henrik Dorsins uppsättning på kungliga operan, glada änkan, sändes live till ett stort antal biografer med hjälp av NEP HD16.

Om NEP
FIS CROSS COUNTRY WORLD CUP 2017
Läs merStäng +
FIS CROSS COUNTRY WORLD CUP 2017
Världscupen i längdskidor 2017

För SVT:s räkning gör NEP HD1 Host Broadcast produktionen av Världscupen i längdskidor i Ulricehamn. 26 kameror och 16000 meter fiber går åt.

Om NEP
RED BULL CRASHED ICE 2017
Läs merStäng +
RED BULL CRASHED ICE 2017
Red Bull Crashed Ice 2017

I Finland arrangerar Red Bull årets Crashed Ice och har valt NEP som teknisk leverantör. NEP HD3 är på plats med 18 kameror.

Om NEP
BAUHAUS-GALAN INDOOR 2017
Läs merStäng +
BAUHAUS-GALAN INDOOR 2017
Bauhaus-Galan Indoor 2017

Bauhaus anordnade världens första friidrottstävling inuti ett byggvaruhus. TV4 sände evenemanget och NEP HD12 levererade tekniken.

Om NEP
EUROVISION SONG CONTEST 2016
Läs merStäng +
EUROVISION SONG CONTEST 2016
Eurovision Song Contest 2016

NEP levererar OB-teknik, rörliga kamerasystem, kommentatorservice samt teknisk kompetens till Europas största TV-fest - 2016 Eurovision Song Contest. Vår partner är SVT.

Om NEP
UEFA EURO 2016
Läs merStäng +
UEFA EURO 2016
Fotbolls-EM 2016

NEP Sweden har uppdraget att förse vår partner UEFA med 4 OB-bussar med teknik och personal för Host Broadcast-produktionerna på EM-arenorna i Bordeaux och Toulouse.

Om NEP
OS 2016
Läs merStäng +
OS 2016
Olympiska Spelen 2016

NEP Group är världens största enskilda leverantör av OB-teknik till Olympic Broadcast Services. NEP Sweden bidrar med OB enheterna HD1, HD3 och HD16 med tillhörande teknikpersonal.

Om NEP
SVENSK ISHOCKEY OCH FOTBOLL
Läs merStäng +
SVENSK ISHOCKEY OCH FOTBOLL
Svensk Ishockey och Fotboll

NEP Sweden är stolt partner och medproducent till Cmore och TV4 som producerar och sänder alla matcher från SHL och Allsvenskan samt toppmatcherna i Hockeyallsvenskan och Damallsvenskan.

Om NEP
ISHOCKEY-VM 2016
Läs merStäng +
ISHOCKEY-VM 2016
Ishockey-VM 2016

NEP Swedens produktionsavdelning levererar två av Europas ledande bildproducenter inom ishockey samt alla fotografer, ljutdekniker och slowmotion-operatörer till vår partner Infront Sports & Media för Hockey-VM och B-VM 2016 och 2017 (2016/2017 IIHF World Championship och 2016/2017 IIHF World Championship Division 1). Utöver det har NEP Swedens grafikavdelning hela ansvaret för all grafisk form, statistik och drift.

Om NEP
HANDBOLLS-EM DAMER 2016
Läs merStäng +
HANDBOLLS-EM DAMER 2016
Handbolls-EM Damer 2016

Infront Sports & Media har valt NEP Sweden som produktions- och teknikpartner för Dam-EM i Handboll 2016 (2016 Women’s EHF European Handball Championship) som går av stapeln i december på spelorterna Stockholm, Malmö, Kristianstad, Helsingborg och finalerna i Göteborg.

Om NEP
LANDSLAGSFOTBOLL
Läs merStäng +
LANDSLAGSFOTBOLL
Herrlandslaget Fotboll

Discovery Network Sweden producerade hela EM-kvalet i fotboll (UEFA EURO 2016 Qualifications) och NEP Sweden var stolt partner med leverans av OB-teknik, all personal och produktion i regi av en av Europas ledande bildproducenter av fotboll.

Om NEP
POLARPRISET
Läs merStäng +
POLARPRISET
Polarpriset 2016

NEP Sweden på uppdrag av Mastroc/TV4 levererar den tekniska lösningen till Polar Music Prize 2016 på Konserthuset i centrala Stockholm.

Om NEP
STCC
Läs merStäng +
STCC
STCC

NEP är OB-teknisk leverantör av STCC som sänds på SVT.

Om NEP
NÖJE
Läs merStäng +
NÖJE
- av -

Kontakta
oss

Ledning

Rikard Troell Norèn
Rikard Troell Norèn +
Rikard Troell Norèn
VD

mob.: +46 70 303 35 45

rtroellnoren@nepgroup.com

>

Sälj

Mats Berggren
Mats Berggren +
<
Mats Berggren
Säljchef

mob.: +46 70 232 09 45

mberggren@nepgroup.com

>
Axel Engström
Axel Engström +
<
Axel Engström
Säljare & Projektledare

mob.: +46 70 444 40 85

aengstrom@nepgroup.com

>
Claude Houdet
Claude Houdet +
<
Claude Houdet
Säljare & Projektledare

mob.: +46 70 720 60 61

choudet@nepgroup.com

>
Johan Spindler
Johan Spindler +
<
Johan Spindler
Säljare & Projektledare

mob.: +46 70 433 42 30

jspindler@nepgroup.com

>
Mikael Krantz
Mikael Krantz +
<
Mikael Krantz
Säljare & Projektledare

mob.: +46 70 347 28 86

mkrantz@nepgroup.com

>
Anna Sterner
Anna Sterner +
<
Anna Sterner
Projektledare

mob.: +46 70 303 35 26

asterner@nepgroup.com

>

Bokning & Planering

Johanna Rosenquist
Johanna Rosenquist +
<
Johanna Rosenquist
Bokningschef

mob.: +46 70 303 35 10

jrosenquist@nepgroup.com

>
Pluto Svärdsäter
Pluto Svärdsäter +
<
Pluto Svärdsäter
Planering/Koordinator

mob.: +46 70 715 41 23

psvardsater@nepgroup.com

>
Susanne Högberg
Susanne Högberg +
<
Susanne Högberg
Bokning & Projektledare

mob.: +46 70 303 35 28

shogberg@nepgroup.com

>
Valeria Löf
Valeria Löf +
<
Valeria Löf
Administration/reception

mob.: +46 72 244 09 28

vlof@nepgroup.com

>
Lena Johansson
Lena Johansson +
<
Lena Johansson
Bokning & Projektledare

mob.: +46 70 280 50 26

ljohansson@nepgroup.com

>
Catharina Sjögren
Catharina Sjögren +
<
Catharina Sjögren
Bokning & Projektledare

mob.: +46 70 715 87 18

csjogren@nepgroup.com

>
Maria Molin
Maria Molin +
<
Maria Molin
Bokning

mob.: +46 70 232 59 99

mmolin@nepgroup.com

>

Ekonomi

Patrik Nygren
Patrik Nygren +
<
Patrik Nygren
Ekonomichef

mob.: +46 70 523 03 59

pnygren@nepgroup.com

>
Annika Raguz
Annika Raguz +
<
Annika Raguz
Ekonomiassistent

mob.: +46 70 745 48 60

araguz@nepgroup.com

>
Jessica Persson
Jessica Persson +
<
Jessica Persson
Ekonomiassistent

mob.: +46 70 512 40 26

jpersson@nepgroup.com

>
Marie Björnell
Marie Björnell +
<
Marie Björnell
Ekonomiassistent

mob.: +46 70 303 35 85

mbjornell@nepgroup.com

>

Produktion

Stefan Noreklev
Stefan Noreklev +
<
Stefan Noreklev
Bildproducent/Projektledare

mob.: +46 70 797 69 12

snoreklev@nepgroup.com

>
Micke Pettersson
Micke Pettersson +
<
Micke Pettersson
Bildproducent/Projektledare

mob.: +46 70 552 34 49

mpettersson@nepgroup.com

>
Robert Lindius
Robert Lindius +
<
Robert Lindius
Bildproducent/Projektledare

mob.: +46 76 133 66 67

rlindius@nepgroup.com

>
Anders Norberg
Anders Norberg +
<
Anders Norberg
Bildproducent/Projektledare

mob.: +46 70 320 85 31

anorberg@nepgroup.com

>
Joakim Larsson
Joakim Larsson +
<
Joakim Larsson
Bildproducent/Projektledare

mob.: +46 73 242 00 09

jlarsson@nepgroup.com

>

Grafik

Richard Dahllöf
Richard Dahllöf +
<
Richard Dahllöf
Grafikchef

mob.: +46 70 433 42 79

rdahllof@nepgroup.com

>
Johan Wängemar
Johan Wängemar +
<
Johan Wängemar
Grafikproducent/Projektledare

mob.: +46 70 645 92 85

jwangemar@nepgroup.com

>
Marcus Degerblom
Marcus Degerblom +
<
Marcus Degerblom
Grafikproducent/Projektledare

mob.: +46 73 672 62 46

mdegerblom@nepgroup.com

>

Uthyrning, logistik & service

Mats Bing
Mats Bing +
<
Mats Bing
Service/logistikchef

mob.: +46 70 776 69 18

mbing@nepgroup.com

>
Fredrik Tennberg
Fredrik Tennberg +
<
Fredrik Tennberg
Servicetekniker

mob.: +46 70 303 35 29

ftennberg@nepgroup.com

>
Gustaf Linge
Gustaf Linge +
<
Gustaf Linge
Logistik/teknikuthyrning

mob.: +46 70 303 35 20

glinge@nepgroup.com

>
Hamed S. Razzoky
Hamed S. Razzoky +
<
Hamed S. Razzoky
Servicetekniker

mob.: +46 76 128 76 50

hrazzoky@nepgroup.com

>
Henric Berg
Henric Berg +
<
Henric Berg
Logistik

mob.: +46 70 303 35 40

hberg@nepgroup.com

>
Kevin Högberg
Kevin Högberg +
<
Kevin Högberg
Logistik

mob.: +46 70 303 35 42

khogberg@nepgroup.com

>
Krister Paasila
Krister Paasila +
<
Krister Paasila
Fordonsansvarig

mob.: +46 70 392 03 94

kpaasila@nepgroup.com

>
Mattias Sellfors
Mattias Sellfors +
<
Mattias Sellfors
Tekniker/service

mob.: +46 70 755 99 69

msellfors@nepgroup.com

>

Teknik

Jens Envall
Jens Envall +
<
Jens Envall
Teknikchef

mob.: +46 70 303 35 43

jenvall@nepgroup.com

>
Adrian Munther
Adrian Munther +
<
Adrian Munther
EIC

mob.: +46 70 553 56 71

amunther@nepgroup.com

>
Anders Olsson
Anders Olsson +
<
Anders Olsson
Teknikassistent

mob.: +46 70 814 99 85

aolsson@nepgroup.com

>
Andreas Hansson
Andreas Hansson +
<
Andreas Hansson
Teknikassistent

mob.: +46 72 244 09 01

ahansson@nepgroup.com

>
Billy Björk
Billy Björk +
<
Billy Björk
Tekniker

mob.: +46 70 715 87 18

bbjork@nepgroup.com

>
Christoffer Günzel
Christoffer Günzel +
<
Christoffer Günzel
EIC

mob.: +46 70 303 35 16

cgunzel@nepgroup.com

>
Daniel Ekman
Daniel Ekman +
<
Daniel Ekman
Tekniker

mob.: +46 70 775 87 24

dekman@nepgroup.com

>
Davor Saric
Davor Saric +
<
Davor Saric
EIC

mob.: +46 70 303 35 89

dsaric@nepgroup.com

>
Gustav Lilienberg
Gustav Lilienberg +
<
Gustav Lilienberg
EIC

mob.: +46 70 723 33 93

glilienberg@nepgroup.com

>
Gustav Petersson
Gustav Petersson +
<
Gustav Petersson
EIC

mob.: +46 72 716 03 39

gpetersson@nepgroup.com

>
Jens Schneider
Jens Schneider +
<
Jens Schneider
EIC

mob.: +46 76 128 76 02

jschneider@nepgroup.com

>
Johan Lindewald
Johan Lindewald +
<
Johan Lindewald
EIC

mob.: +46 70 778 05 24

jlindewald@nepgroup.com

>
Kristofer Magnusson
Kristofer Magnusson +
<
Kristofer Magnusson
EIC

mob.: +46 72 244 09 13

kmagnusson@nepgroup.com

>
Linus Malmborg
Linus Malmborg +
<
Linus Malmborg
EIC

mob.: +46 70 144 91 94

lmalmborg@nepgroup.com

>
Mats Bengtsson
Mats Bengtsson +
<
Mats Bengtsson
Ljudtekniker

mob.: +46 70 642 60 50

mbengtsson@nepgroup.com

>
Mika Salo
Mika Salo +
<
Mika Salo
Tekniker

mob.: +46 70 790 87 15

msalo@nepgroup.com

>
Patrik Karlsson
Patrik Karlsson +
<
Patrik Karlsson
Ljudtekniker

mob.: +46 76 128 76 04

pkarlsson@nepgroup.com

>
Sebastian Fjellström
Sebastian Fjellström +
<
Sebastian Fjellström
EIC

mob.: +46 72 724 03 20

sfjellstrom@nepgroup.com

>

Studios

Jan Högman
Jan Högman +
<
Jan Högman
Studiochef

mob.: +46 70 674 80 80

jhogman@nepgroup.com

Hör gärna av dig!

Vill du veta mer om våra tjänster eller resurser?
Tveka inte att ringa eller maila.

NEP Sweden AB
Ranhammarsvägen 12-14
168 67 Bromma, Sweden

Ring – 010-454 03 00

Offertförfrågningar – sales.se@nepgroup.com

Allmänna frågor – info.se@nepgroup.com

Fakturor – accounting.broadcast.se@nepgroup.com

Ranhammarsvägen 12-14 168 67 Bromma